Blog

Sert Poliüretan Köpük

POLİÜRETAN SERT (RİJİT) KÖPÜK

Sert poliüretan köpükler, hücresel yapılı, kapalı hücreli inşaat malzemesidir. Sert poliüretan köpüğün mükemmel ısı izolasyonu sağlamasının en önemli sebebi malzemenin reaksiyonu sırasında şişirici gaz sayesinde oluşan kapalı hücre yapısıdır. Isı iletkenlik ve geçirgenlik değerleri, su geçirmezliği, kapalı hücre sayısı, oranı ve hücrelerin sertliği, mekanik dayanımı, boyutsal kararlılığı, hafifliği, solventlere ve asite dayanımı, yüzey pürüzsüzlüğü gibi eşsiz özellikleri sebebiyle  poliüretan ürünler yapılarda yalıtım ve dekorasyon ürünü olarak  vazgeçilmezdir. Poliüretan malzemenin – uygun hammadde ile ve doğru şekilde üretilmesi şartı ile - dış cephe şartlarında dayanımı 60 yıldan uzun olarak kabul edilir. 
 
 
 
Sert poliüretan köpüğün büyük teknik avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:
 

ISI İLETKENLİK 

 

Yalıtım malzemelerinin ısı iletimi lambda değeri (λ) ile ölçülür .  Bu değer, 1 mt kalınlığında, 1 m² lik bir malzemenin iki yüzü arasında;  1 Kelvinlik (K) sıcaklık farkı oluştuğundaki ısı geçişini watt (w) cinsinden anlatır.   Lambda değeri (λ): w/(m.K) ile ifade edilir. Bu değer ne kadar küçük olursa, malzemenin ısı yalıtım değerinin o kadar iyi olduğu kabul edilir.  Lambda değeri 0,065 w/(m.K) altında olan ürünler ısı yalıtım malzemesi olarak kabul edilmektedir.
Sert poliüretan köpüğün  λ değeri, malzemenin içeriğine ve yoğunluğuna bağlı olarak farklılık gösterse de, büyük çoğunlukla 0,03 w/(m.K) değerini  geçmediğinden, mükemmel derecede ısı yalıtımı sağlamaktadır.
 

YOĞUNLUK (DANSİTE)

 

Sert poliüretan köpüğün yoğunluğu malzeme yapısının sağlamlığını belirler. Malzemenin yoğunluğu; 1 m.küp malzemenin ağırlığı olarak ifade edilir. Sert poliüretan köpük ürünler 100 kg/m.küp  üzerinde, 180-200 yoğunlukta üretilebildiğinden, alternatiflerine göre ciddi avantajlar sağlamaktadır. Bu yoğunluktaki malzememiz hem hafif, hem sert ve dayanıklıdır.
 

MEKANİK ÖZELLİKLER

 

Sert poliüretan köpük yüksek yoğunlukta üretilebilmesi sebebiyle baskı gerilimi ve basınç dayanımı yüksek bir malzemedir. 
 

SU VE NEME  KARŞI DAVRANIŞI

 

Poliüretan sert köpük, suya dayanıklı bir üründür. Havadaki nemi emmez.  Kapalı hücre yapısı sayesinde suyu emmez ve geçirmez. Suyun ısı iletim değeri yüksek olduğundan, Suyu ve nemi emmemesi sayesinde, ısı iletim değeri de kayda değer şekilde etkilenmez. Ancak sert poliüretan köpüğün sahip olduğu buhar geçirgenlik oranı, binanın içerdeki havayı dışarı atmasına imkan tanır. Poliüretan kaplı binalarda terleme yaşanmaz. 
 
 

BOYUTSAL KARARLILIK

 

Tüm malzemeler hava şartlarına bağlı olarak genleşirler. Hammadde üretimindeki gelişmeler sayesinde sert poliüretan köpüklerin boyutsal kararlılığında ciddi iyileşmeler olmuştur. Doğru üretim ve doğru uygulama şartıyla, ülkemiz iklim koşullarında (-30 / +70 ºC) malzemede hiçbir boyutsal bozulma olmamaktadır. 
 

YANGIN DAYANIMI

 

Sert poliüretan köpük malzememiz B2 yanmazlık sınıfında olup, malzememizi A sınıfına çıkarmak için AR-GE çalışmalarımız sürmektedir.
 

SOLVENTLERE / ASİTE DAYANIM

 

Poliüretan köpükler solventlere karşı tamamen dayanıklı olup; asit buharına dayanıklıdır.
 
 
 
 
 
 

BLOG YAZILARIMIZ

Kartonpiyer Nedir - 2

Daha önceki yazımızda kartonpiyerin ne anlama geldiğini ve tarihçesini kısaca anlatmıştık. Şimdi de kartonpiyerler modellerinde kullanılan desenleri tanıtmaya çalışacağız.

Kartonpiyer Nedir - 1

Kartonpiyer, Fransızca bir kelime olan “carton-pierre” den dilimize geçmiş bir terimdir. Kelime kökeni olarak taşlaşmış karton anlamına gelir. Taşa benzetmek için

Poliüretan Nedir ?

Poliüretan, bir termoset plastik çeşididir. Yani polimerizasyon işleminden sonra sertleşirler ve tekrar yumuşamazlar.

İç Dekorasyon Uygulamalarında Dayanıklılık ve Kalite Poliüretan

İnşaat sektöründe son dönemde adını sıkça duymaya başladığınız poliüretan malzemeler, hem sektörel bazda hem de kullanıcılarına çok fazla avantaj sağlaması ile öne çıkıyor.

UA-145793738-1