Blog

Kartonpiyer Nedir - 1

kartonpiyer

"Kartonpiyer, Fransızca bir kelime olan “carton-pierre” den dilimize geçmiş bir terimdir. Kelime kökeni olarak taşlaşmış karton anlamına gelir. Taşa benzetmek için karton modellerin alçıyla kaplanması işini ifade eder.

 

Kartonpiyer Nedir

Alçıdan yapılan tüm iç dekorasyon ürünlerinin genel adı olarak kullanılsa da, dilimizde başka bir kelime olmadığından, kartonpiyer, iç dekorasyonda tavan duvar birleşiminde yatay şekilde uzanan mimari öğeyi ifade eder.

 

Duvar-tavan birleşimlerindeki düzensizlikleri gizlemesi bir yana, kartonpiyerler “boşluk” doldurarak mekanın estetiğini tamamlar ve zenginleştirir. Bir şömine ya da dolabın üstünde taç olarak, gizli ışık alınlarına form veren bir ayrıntı olarak, kolonların üzerinde başlık olarak pek çok işleve sahiptirler. Çok çeşitli desenlerde, biçimlerde ve ebatlarda olabilen kartonpiyerler, alçı, ahşap, strafor, poliüretan gibi materyallerden üretilebilir.

 

Kartonpiyerin Tarihi

 

Antik çağlarda taştan oyulmaya başlanan kartonpiyerler, her dönemin ve kültürün mimari özelliklerini yansıtır.

İlk olarak Mısırlılar, “cavetto” ve “torus” olarak adlandırılan oymalar yapmışlar. Bundan sonra kartonpiyer mimarisi bu tür iç bükey ve dış bükey modeller üzerinde gelişti. Antik Yunanlılar elips, parabol ve hiperbol biçimlerini kullandılar. Romalılar, kendilerine miras kalan Yunan mimarisini geliştirerek yarım daire ve çeyrek daire biçimleriyle günümüze kadar ulaşan modeller oluşturdular.

16. yy' da kartonpiyer çeşitliliği iyice zenginleşmeye başladı. Roma dönemi modelleri ve mimarisi tekrar güç kazandı.

1850' li yıllarda planya tezgahlarının gelişmesiyle, marangozlar seri üretime başlamışlar. Mesela “dentil” modelindeki her bir küçük parça oyulup, zımparalanıp, yerine çivilenip hızlıca üretim yapılır oldu.

 

“dentil” modeli

19. yy' da seri üretim sayesinde kartonpiyer işi yaygınlaştı ve artık evlere girmeye başladı. Bu dönemdeki “Viktorya dönemi mimarisi” Klasik, Romanesk, Gotik ve Rönesans motiflerinin kullanılarak eklektik tarzda pek çok çeşitli modellerin ortaya çıkmasını sağladı.

Sonraki makalelerimizde dönemsel modelleri daha detaylı anlatacağız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BLOG YAZILARIMIZ

Kartonpiyer Nedir - 2

Daha önceki yazımızda kartonpiyerin ne anlama geldiğini ve tarihçesini kısaca anlatmıştık. Şimdi de kartonpiyerler modellerinde kullanılan desenleri tanıtmaya çalışacağız.

Poliüretan Nedir ?

Poliüretan, bir termoset plastik çeşididir. Yani polimerizasyon işleminden sonra sertleşirler ve tekrar yumuşamazlar.

Sert Poliüretan Köpük

Sert poliüretan köpükler, hücresel yapılı, kapalı hücreli inşaat malzemesidir. Sert poliüretan köpüğün mükemmel ısı izolasyonu sağlamasının en önemli sebebi malzemenin

İç Dekorasyon Uygulamalarında Dayanıklılık ve Kalite Poliüretan

İnşaat sektöründe son dönemde adını sıkça duymaya başladığınız poliüretan malzemeler, hem sektörel bazda hem de kullanıcılarına çok fazla avantaj sağlaması ile öne çıkıyor.

UA-145793738-1