Destek Hattı -

Poliüretan Sistemler ve Hammaddeler?

Poliüretan Sistemler ve Hammaddeler?
Poliüretan Nedir?
Poliüretan sayesinde, eko sistemi dengeleme adına üstün başarı sarf edilmiştir. Poliüretanlar sadece sıvı halde değil aynı zamanda da köpük halde de yer alması ile birçok eşyalarda da kullanım alanlarını oluşturmuştur. Binalarda ki ısı yalıtım alanından tutun, buzdolabı gibi sürekli kullanımı sergileyen alanlarda dahi büyük katkısı olmuştur. Elektrik sarfiyatını önlemek adına buzdolaplarında da soğuğu hapsetmesi adına kullanılmıştır. İlk poliüretan yapımı ise Otto Bayer tarafından IG Farben firmasının laboratuvarların da Almanya’da üretilmiştir. 1937 yılından bu yana bu madde üzerinde durulmuş ve her kullanım alanına uygun şekil almıştır.
Sıvı halde olan Poliüretan aynı zamanda da Sert olarak da oluşan Poliüretan köpük ilk kez uçak endüstrisinde 1940 yılında kullanıldı. Akabinde Metal, cam ve kauçuk malzemeleri de birbirine bağlayıcı bir malzeme olarak endüstride yerini aldı. 1948 yılında da Yalıtım malzemesi olarak da soğuk sıvı nakil fıçılarında büyük bir başarıyı elde etti. Bu maddenin kullanım alanında ki başarısı ile birlikte de 1953 yılında Ayakkabı tabanlarında da kullanılmaya başlandı.
2011 yılında dikkatleri üzerine çeken Formula 1 de güvenlik olarak parça lastik yerine poliüretan bloklarını kullanılmaya başlandı. Aynı zamanda da 2011 yılında Almanya’da poliüretan üretimi için karbondioksiti kullanımı oluşturan ilk tesis de açıldı. Poliüretanlar hayatımız içerisin de yer alan modern yaşamın neredeyse tüm alanların da her yerde bulunmaktadır. Oturduğumuz sandalyelerden tutun, uyuduğumuz yataklara kadar, yaşadığımız evler, işyerlerimiz ve sürdüğümüz arabalar gibi diğer kullandığımız saymakla bitmeyen öğeler de Poliüretan mutlaka yer almaktadır. Kullanımı oldukça avantajlı olan bu madde sayesin de artık günlük yaşantımız içerisin de her yerde yerini korumaktadır ve bizlere büyük bir avantaj sağlamaktadır.

• Dış cephe duvarları ve kaplamaları alanında yerini alırken
• Çatılar ve çatı kaplamaları alanında da karşımıza çıkmaktadır
• Isıtma sistemi içinde büyük bir görev üstlenen boruların çevreleri 
• Kazanlar etrafında da yer almaktadır
• Zemin üzerinde de büyük bir etkisini göstermekte ve fayans, karo gibi işlemleri sıklaştırma alanında da kullanımı yer almaktadır. Her alan da büyük bir katkı sağlayan ve 1937 yılından bu yana birçok sektörde kullanılan Poliüretan hayatımız da büyük önem taşımaktadır.